Meme Rekonstrüksiyonu

este lucca

Meme rekonstrüksiyonu yani meme onarımı, memenizin şeklinin tekrar kazandırılması amacı ile yapılan bir işlemdir. Meme rekonstrüksiyonu; meme kanserini önlemek ve tedavi etmek amacı ile memelerin alınması ve sonrasında benzer dokularla meme dokusunun yeniden oluşturulmasına denilmektedir. Operasyonlarda vücudunuzun kendi dokusu kullanılarak uygulanan meme rekonstrüksiyonu işlemlerinin çoğu memenin alınması ameliyatı esnasında gerçekleştirilmektedir. Fakat memenin doğru konumlanması, doğal görünmesi ve meme ucu rekonstrüksiyonu yapımı içinde ikinci bir operasyon uygulanabilir. Meme rekonstrüksiyonu fazlasıyla zor ve karmaşık bir ameliyattır. Özellikle de kanser sonrasında uygulama yapılacak ise en doğru karar ve güzel bir sonuç için genel cerrahi ve plastik cerrahi doktorlarının oluşturduğu uzman bir ekip ile beraber değerlendirilmesi doğru olacaktır. Meme rekonstrüksiyonu tedavisi seçenekleri ikiye ayrılmaktadır. Birincisi hastanın kendi dokusundan yapılacak olan ikincisi de protez ile yapılacak olan işlemlerdir. Burada hangi yöntemin yapılacağını cerrah ve hasta ortak kararı ile belirlenmektedir.

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatının süresi ve uygun yaş aralığı nedir?

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatının süresi 1 ile 5 saat arasında değişmektedir. Bu değişiklik uygulanan tekniğe bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ameliyat için uygun yaş aralığı bulunmamaktadır. Yani bu ameliyatın uygulanması gereken herkese her yaşta uygulama yapılabilir. Hastanede kalma süreniz de ameliyatın kapsamına göre değişmektedir. Basit bir protez yerleştirme ameliyatı olacak ise bu günübirlik bir şekilde yapılabilmektedir. Fakat ameliyat daha kapsamlı ise süre bir haftaya kadar uzayabilmektedir.

Meme rekonstrüksiyonu işlemi için uygun aday mıyım?

Meme rekonstrüksiyonu işlemi memenin alındığı bütün hastalara uygulanabilecek bir yöntemdir. Fakat kanser sebebiyle meme alınması işleminde kanser dokusunun tamamen kaybolması gerekmektedir. Bu hastalar için meme rekonstrüksiyonu işlemi daha uygun olacaktır. Bütün cerrahi ameliyatların öncesinde olduğu gibi meme rekonstrüksiyonu ameliyatında da dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Gerekli tetkikler yapılmalı, sigara içimine dikkat edilmeli, yeme-içmeye dikkat edilmeli ve düzenli olarak kullanılan ilaçlar doktora bildirilmelidir.

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatlarında genel olarak tercih edilen iki farklı yöntem bulunmaktadır. Birinci yöntemde; jel, tuzlu su veya ikisinin karışımını içermekte olan bir protez kullanılmaktadır. Diğer yöntemde ise hastanın kendinden alınan yumuşak dokular kullanılarak meme şeklinin yeniden oluşturulması yer almaktadır.

Ameliyat ile memem alınalı çok yıl oldu. Halen meme rekonstrüksiyonu ameliyatı olabilir miyim?

Evet, tabi ki meme rekonstrüksiyonu ameliyatı olabilirsiniz. Bu ameliyat sağlıklı bir erişkinin hayatının bütün döneminde yapılabilmekte olan bir ameliyattır. Ayrıca genel cerrahi açısından da uygunsa memenin alınması anında bile meme rekonstrüksiyonu uygulanabilir.

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatından sonra hemen iyileşebilir miyim?

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatında kullanılan tekniğe bağlı olarak iyileşme süreci de farklılık gösterecektir. Ameliyatın ardından iyileşme süreci genel olarak dört ile altı hafta arasında görülmektedir. Meme rekonstrüksiyonu ameliyatında hastanın kendi dokuları ile rekonstrüksiyonu yapılır ise iyileşme süreci protez ile onarmaya göre daha uzun olacaktır. Ameliyatın ardından birkaç gün kadar ağrılarınız olacaktır ve bu son derece normal bir durumdur.

Uzmana Sorun?

Tedaviler hakkında tüm merak ettiğiniz soruları uzmanlarımıza sorabilirsiniz!
Canlı Destek
Este Lucca
WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki linke tıklayın!