Meme Dikleştirme

este lucca

Meme dikleştirme estetiği yani mastopeksi; sarkık durumda olan memelerin dikleştirilerek estetik bir görünüme kavuşturulması, beden ölçülerine uyumun yakalanması, doğal görünümlü ve simetrik memeler elde edilmesi amacıyla yapılmaktadır. Meme dikleştirme operasyonları, memelerinde sarkmalar olan, doğum yapmış veya da yapmamış bütün kadınlara uygulanabilen operasyonlardır. Memeler de sarkmaların nedenleri yapısal olarak da görülebileceği gibi, kilo alıp verme durumunda, doğum yaptıktan sonra ki dönemde ve yaşa bağlı olarak yer çekiminin etkisiyle de görülebilmektedir. Memenizi sarkıklık durumunu anlamak için ilk önce aynanın karşısına geçmelisiniz ve ardından meme ucunuz ile meme altı çizginizi değerlendirerek sarkma olup olmadığını anlayabilirsiniz. Meme pitozu denilen memenin sarkıklık durumu çoğunlukla 4 grupta sınıflandırılmaktadır. Bu 4 grup; hafif, orta, ağır ve yalancı pitozdur. Meme başı, meme altı çizgisinin hizasındadır veya da 1 cm kadar altındaysa hafiftir. Meme başı, meme altı çizgisinden 1-3 cm kadar aşağıdaysa ortadır. Meme başı, 3 cm’den daha alt taraflara yerleşmişse ağır pitozdur. Meme başı, normal meme altı çizgisinin üzerine yerleşmiş fakat memenin tabanı sarkmış olarak görülüyor ise bu da yalancı pitozdur.

Meme dikleştirme ameliyatını ne zaman tercih etmeliyim?

Hamilelik, emzirme, anı kilo değişimi ve yaşlanma gibi sebeplerden dolayı memelerde sarkma görülüyorsa, meme başınızda veya ucunu çevreleyen dokuda sarkmalar görülüyorsa ve doktorunuzda yalnızca protez kullanarak memeye arzu edilen şeklin verilmesinin mümkün olmayacağını düşünüyorsa meme dikleştirme operasyonunu tercih edebilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılmaktadır?

Meme dikleştirme ameliyatı çok farklı teknikler ile beraber yapılabilmektedir. Birinci tekniğimizde meme başı çevresine “Ters T” şeklinde bir kesi yapılıyor. Bu kesi meme başından meme katlantısı bölümüne kadar dikey olarak inmekte ve katlantı boyunca da yatay bir şekilde devam etmektedir. Bu teknik genellikle ileri seviyede meme sarkması yaşayan hastalarda kullanılmaktadır. İkinci tekniğimizde ise “Lolipop” kesi yapılmaktadır ve kesi meme başı çevresinden alt meme katlantısına doğru dikey bir şekilde devam etmektedir. Bu teknik genellikle orta sarkıklıkta sarkmaları olan memelerin dikleştirilmesi için kullanılmaktadır. Az derece de sarkması görülen hastalarımız içinde yalnızca meme başının çevresine bir kesi yapılır. Bütün tekniklerde ilk olarak meme başının etrafında yer alan dokular serbestleştirilir. Ardından çevre meme dokusundaki fazla doku alınarak memeye yeni şekli verilir. Şekil verildikten sonra meme ucu ideal olan yerine dikilebilmektedir.

Meme dikleştirme operasyonundan sonra ne kadar sürede iyileşebilirim?

Meme dikleştirme operasyonundan sonra vücutta ki bandajlar alındığında memelerde şişlik görülebilmektedir. Meme altında kesi olan yerlerde potluk gözükebilir veya bir şekilsizlik görülebilir. Ameliyatın bu etkileri bir ay kadar olan sürede geçmektedir. Ameliyatın ardından çok fazla bir ağrınız olmayacaktır. Fakat bazen memelerde şişlik ve morluklar yaşanabilir. Bunlar kısa sürede geçen rahatsızlıklardır. Ameliyatın ardından göğsünüzde ki bandajı 3 gün kadar kullanmanız tavsiye edilmektedir. Bu sürenin sonunda yarım atlet şeklinde olan sporcu sütyenlerini kullanabilirsiniz. Ameliyatın ardından kolunuzu çalıştıran egzersizler ve yüzme aktivitelerine bir ay sonra başlayabilirsiniz. Meme dikleştirme ameliyatlarında eriyen dikişler kullanıldığı için ameliyatın ardından birde dikişlerin alınması gibi işlemlere de gerek olmayacaktır. Meme dikleştirme operasyonunun ardından bütün etkilerin düzelmesi, tam şekil alınması ve his kaybının düzelmesi için 6 ay ile 1 yıl gerekmektedir.

Meme dikleştirme operasyonundan sonra hamile kalabilir ve çocuğumu emzirebilir miyim?

Meme dikleştirme operasyonun da süt bezleri ve süt kanalları korunmaktadır. Teknik olarak yapılacak işlemler doğrultusunda süt verme kabiliyetiniz ve duyunuz son derece iyi bir şekilde korunmaktadır.

Doğumdan ne kadar süre sonra meme dikleştirme ameliyatı olabilirim?

Emzirme dönemi bitiminde yani sütünüz kesildikten yaklaşık 6 ay sonra meme dikleştirme ameliyatı olabilirsiniz. Bu süreyi beklemezseniz aksi halde iltihaplanma yaşanabilir ve dikişleriniz açılabilir. Bu durumda göğüslerinizde iz kalmasına sebep olacaktır.

Uzmana Sorun?

Tedaviler hakkında tüm merak ettiğiniz soruları uzmanlarımıza sorabilirsiniz!
Canlı Destek
Este Lucca
WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki linke tıklayın!