Göz Kapağı Estetiği

este lucca

Göz kapağı estetiği yani blefaroplasti, göz kapaklarına uygulanan ve göz çevresi bölümlerinin gerginleştirilmesi sağlayan estetik cerrahi bir işlemdir. Çoğunlukla 35 ile 40 yaşlarından sonra üst göz kapaklarında sarkma, gözaltında torbalanma ve kırışıklıklar görülmektedir. Bu da kişiye üzgün ve yorgun bir görünüm vermektedir. Bu görünümün önüne geçmek için kişinin göz kapağındaki fazla deri alınır. Bu sayede kişi daha genç ve diri bir bakışa sahip olacaktır. Göz kapağı estetiği ameliyatları genellikle 35 yaş sonrasında daha çok ihtiyaç duyulan ameliyatlardır. Bu estetik uygulamalarının cerrahi riskleri azdır. Kalıtsal nedenlerden dolayı bazı kişilerin genç yaşta göz kapaklarında rahatsız edici sorunlar olan görülmektedir. Bu kişilerde göz kapağı estetiği ameliyatı erken yaşlarda uygulanabilmektedir. Göz kapağı estetiği yapılmadan önce kişilerin kaş pozisyonu çok iyi incelenmelidir. Eğer kişide kaş düşüklüğü varsa kaş kaldırma ameliyatı da düşünülecek operasyonlar arasında olmalıdır.

Göz kapağı ameliyatı herkese uygulanabilir mi?

Göz derisi, vücudumuzdaki en ince deri olduğu için aynı zamanda da en kolay kırışan bölgedir. Göz çevresinde görülen bu kırışıklıkları botox ile geçici bir süreliğine düzeltmek mümkün olsa da kalıcı bir çözüm için kesinlikle göz kapağı ameliyatı olunmalıdır. Göz kapağı ameliyatı görülen bu kırışıklıkların ve deformasyonların mevcut olduğu herkeste ve her yaşta rahatlıkla uygulanabilen bir yöntemdir.

Göz kapağı ameliyatından sonra gözümde iz kalır mı?

Göz kapağı ameliyatı sırasında üst göz kapağında bulunan deri fazlası basit bir yöntemle çıkarılır ve bölgedeki mevcut durumda bulunan çizginin içerisine dikilir. Aynı şekilde alt göz kapağında da bir fazlalık var ise kirpiğin hemen altından bir çizgi ile deri açılır ve içerisinde ki yağ doku çıkarılır, ardından alt göz kapağı tekrar kapatılır. Kısacası ameliyatta oluşan bu çizgi kirpiklerin hemen altında kalacağı içinde görülmeyecektir.

Göz kapağı ameliyatı olacağım. Ameliyat ne kadar sürer?

Göz kapağı ameliyatları genellikle lokal anestezi veya sedasyon altında gerçekleştirilmekte olan basit bir ameliyattır. Üst göz kapağı ameliyatı yaklaşık olarak yarım saat sürmekte ve alt göz kapağı ameliyatı ise genellikle bir saat sürmektedir. Alt ve üst göz kapağı ameliyatı aynı anda yapılabilir. Bu durumda da ameliyat 1.5 saatte bitecektir.

Göz kapağı ameliyatından sonra normal hayatıma hemen dönebilir miyim?

Göz kapağı ameliyatı son derece basit bir operasyon olduğu için hasta aynı gün içerisinde evine dönebilmektedir. Ameliyattan sonraki günde ise rahatlıkla televizyon izleyebilir ve kitap okuyabilir durumda olacaktır. Ameliyatın ardından göz kapağındaki dikişler ameliyattan sonra ki bir hafta içerisinde alınacaktır. Kısacası ameliyatın hemen ardından kişi normal yaşamına rahatlıkla devam edebilecektir.

Göz kapağı operasyonundan sonra nelere dikkat etmeliyim?

Göz kapağı ameliyatından sonra o bölgede ince kısa bantlar olacaktır, fakat buna rağmen gözleri kapatmaya gerek duyulmamaktadır. Ameliyattan sonra hastanın yüksek bir yastığa yatması tavsiye edilmektedir. Göz kapağı estetiği ameliyatı basit bir ameliyat olduğu için hasta 1-2 gün dinlenmenin ardından normal yaşantısına dönebilir.

Uzmana Sorun?

Tedaviler hakkında tüm merak ettiğiniz soruları uzmanlarımıza sorabilirsiniz!
Canlı Destek
Este Lucca
WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki linke tıklayın!